A projektről
A projekt célja a természeti és kulturális örökség összekapcsolása a méhészeti hagyományokon keresztül a két ország Állami Erdőgazdasága között. A méhek – az erdő gyermekei, az erdő természetes lakói közé tartoznak, s a múltban általános volt, hogy az erdészeknek méheseik voltak és méheket tenyésztettek. A LESY SR, š. p. Kistapolcsányi Erdészetében 1991-ig tartottak méheket – hozzávetőlegesen 170 méhcsaládot. Később 2013-ban a Vértesi Erdő Zrt. is megújította a méhészetét.
Ez a projekt megoldást kínál a méhészeti hagyományok felelevenítésére, illetve a térségben a méhek pozitív hatást gyakorolnak a mezőgazdaságra. Elősegíti a fiatalok természetbarát gondolkodásának kialakulását, mivel felkelti a méhészet iránti érdeklődést.
Mind a szlovák, mind a magyar oldalon kialakításra kerül egy terepi méhes, ahol az érdeklődők megismerkedhetnek a méhek életével és a méhész szakemberek munkájával. Kistapolcsányban egy minta mézfeldolgozó üzem, skanzen, tanterem, míg Vértestolnán a minta mézfeldolgozó üzem mellett viaszfeldolgozó üzem és tanterem is nyílik. A természet törvényeit és a méhek életét a fiatalok tanórák és oktatási előadások segítségével sajátíthatják el, míg a felnőttek ismeretterjesztő előadások keretén belül ismerhetik meg a méhek világát. A projekt célja a méhészet, a biológiai sokféleség fejlesztésének tudatosítása, továbbá a fi atalok hozzáállásának és a kulturális, természeti értékek – például méhek és méhészet – megismertetése az egész emberiség és a jövő nemzedékek számára.
Projekttevékenységek
- Mézfeldolgozó üzem létesítése
- Méhtelepek létrehozása
- Szakmai kirándulás
- Méhlegelők kialakítása
- Méhészkedés napja
- Méhészeti termékek napja
- Berendezések vásárlása
- Méhészeti oktatóterem és méhészeti skanzen létrehozása
